דברים חשובים שלא ידעתם על ציפורים

מחלקת הציפורים כוללת כעשרת־אלפים מינים המפוזרים ברחבי העולם והופכים אותה לאחת מהמחלקות הנפוצות ביותר. כיום בארץ ישראל נפוצים כ-550 מיני עופות, שזהו מגוון גדול יחסית לשטחה של מדינתנו. בין הסיבות העיקריות לריבוי המינים בארץ הוא המיקום הגיאוגרפי שלה על מסלול הנדידה העיקרי של המון מינים של עופות. בנוסף לכך ארץ ישראל ממוקמת על מפגש בין שלוש יבשות. כך היא מספקת מגוון רחב של אזורים ביוגאוגרפיים. כך מדינת ישראל מספקת בית גידול ומעבר נוח למגוון רחב של מיני עופות שונים.

מבחינת תפוצת העופות בארץ ישראל ניתן לחלק את מיני העופות לחמש קבוצות:

 1. יציבים: עופות שנמצאים בארץ בכל השנה ואינם נודדים, ישנם כ-100 מינים כאלו.
  1. כמו יונת הסלע והבית, דרור הבית, מיינה מצויה.דברים שלא ידעתם על ציפורים
 2. מקייצים: עופות אשר מקננים בארץ בעיקר בתקופת האביב והקיץ, בחורף הם נודדים למקומות חמים יותר.
  1.  ישנם כ-70 מינים כאלו למשל תור מצוי וסיס חומות.
 3. חורפים: עופות האלו חיים בתקופות החמות של הקיץ בעיקר באירופה ובמערב אסיה, ואת החורף הם מבלים בארץ.
  1. בקבוצה זאת יש כ-100 מינים כמו הנחליאלי המוכר ושחף אגמים.
 4. חולפים (עוברי אורח): עופות אלו נוהגות לקנן בקיץ באזורים צפוניים ובחורף עוברות לאזורים דרומיים ובדרך עוברות בישראל.
  1. קבוצה זאת מונה כ-120 מינים כגון החסידה ושקנאי.
 5. מזדמנים: מינים שתחום תפוצתם הרגיל אינו כולל את הארץ, אך נצפו בה לעיתים נדירות, מהם שנצפו פעם אחת ויחידה.
  1. ישנם כ-160 מינים כמו  ברבור מצוי, עיט שחור, מגלן מצויץ צפוני.

אך כמובן קיימים מינים רבים המשתייכים ליותר מקבוצה אחת. 

מעבר לנזקים שהן גורמות לרכוש ולסביבה, ציפורים, בעיקר מהקבוצה היציבה בארץ נחשבות למזיקים שמפריעים לבני האדם. הן מעבירות מחלות בלשלשת שלהן, מלכלכות את הסביבה ליד בית הגידול שלהן ופוגעות בתצורה חקלאית. אך ציפורים לרוב לא תוקפות בני אדם. אלא אם כן אותו אדם פלש לאזור המחייה שלה והתקרב אל הקן ולגוזלים.

 כיצד ניתן להימנע מתקיפת ציפורים? 

 • אסור להתקרב לקן הציפור ולגעת בגוזלים שלהם.
 • אסור להגיב בלחץ לצווחות והאיומים של הציפור, יש להתרחק מן המקום כי היא כנראה מגנה על הגוזלים שלה.

בתחילת הקיץ מתחילה תקופת אימון התעופה של הפרחונים. פרוחנים הם גוזלים בוגרים יותר עם חוסר בנוצות. לכן שתקופה זאת מתחילה הפרחונים שאינם מיומנים מספיק נופלים פעמים רבות על הקרקע. לאנשים שאינם מנוסים ומבינים בציפורים הם נראים כמו ציפור פצועה, אך לא בזה מדובר. ההורים שלהם, כמו העורב ששומר על הצאצאים עלולים להפחיד את בני האדם בצווחות ובתעופה מעל הראש. ואף תקיפה של בעלי חיים ואנשים שרק מתקרבים למקום בו נפל הגוזל שלהם, במיוחד אם מנסים לגעת בו.

ציפורים טריטוריאליות
רוב הציפורים, אם לא רובם המוחלט הן חייה טריטוריאלית אשר מנסה להגן מפני מתקרבים אל הקן שלה. המוכרות לנו הן העורבים, מיינה מצויה, זרזירים ועוד. העורב הוא חייה מאוד אינטליגנטית ורכושנית ובעל זיכרון חזותי מפותח במיוחד. הם לא שוכחים לעולם את מי שנתפס בעיניהם כמאיים, ואף היו סיפורים מזעזעים שלהקות עורבים רדפו אחרי בני אדם.

למרות זאת העורב האפור המצוי לדוגמה שנפוץ ברוב חלקי הארץ הינו ממין לא תוקפני. לעומתם המיינה המצויה היא תוקפנית ביותר ויכולה להיות אגרסיבית בלי קשר לקרבה לקן שלה. במקרים בהם מיינה מקימה את הקן ליד אזור מגורים מומלץ להתייעץ עם מרחיק מקצועי בנושא על מנת לטפל ולהרחיק אותה מן האזור.