הרחקת יונים ממפעלים

מדוע יונים מהוות מפגע תברואתי?

למרות שיונים הן סמל לשלום, ונראות ידידותיות לאדם, הן מהוות מפגע תברואתי לאנשים. הן מתרבות במהירות, מרעישות, מלכלכות, והלשלשת החומצתית שלהן גורמת להרס רב לציוד העשוי מתכת כמו מעקים שלטים בכניסה למפעלים וחנויות מכונות כבדות וכד’.

בנוסף ללכלוך שיוצרות היונים, הן גם עלולות להעביר מעל ל- 60 מחלות. חלקן מחלות מסוכנות עד כדי גרימת מוות כמו: טיפוס וסלמונלה. וחלקן מחלות עור ומחלות פנימיות.

היונים נושאות בגופן טפילים, וקרציונים שעלולים להתפזר בכל מקום בו היונים נמצאות. והלשלשת שלהן, אותה ניתן למצוא בכל מקום בו יש יונים, מלאה חיידקים ומעבירה מחלות מסוכנות.

בשל כך יונים רשומות כ”מזיק” בחוק הסדרת העיסוק בהדברה תברואתית 2016.

כיצד יונים עלולות לפגוע במפעלי ייצור ולגרום לנזק כלכלי כבד?

הבעיה מחמירה כאשר מדובר על מחסנים גדולים, אולמות ייצור, מוסכים, רפתות ומפעלי מזון. היונים אוהבות את התקרות הגבוהות ואת שטחי המסתור הרבים שבהן, ומגיעות לבנות את הקנים שלהן ולקנן במקומות אלו.

היונים שמגיעות למפעלים, יוצרות לא רק אי נוחות ולכלוך רב, אלא נזק תברואתי גדול לחומרי הגלם, לתוצרים וכמובן לאנשים הנמצאים שם. הן עלולות להעביר מחלות לעובדים. הן עלולות להרוס את המכשירים החשמליים, הצינורות, והציוד הכבד. וכאשר מדובר על מפעלי מזון, או סופרים גדולים, הן פוגעות בהיגיינה של המזון המאוחסן במפעל כחומר גלם או כתוצרים, ובכך גורמות נזק כלכלי אדיר!

לכן, הרחקת יונים ממפעלי תעשיה ובפרט ממפעלים הקשורים לייצור מזון ולמכירתו, חייבת להיעשות במהירות ובאופן מיידי, לפני שהיונים “יתנחלו” במפעל, ילכלכו, יזהמו, יהרסו ציוד ותשתיות ולפני שייגרם נזק כלכלי בלתי הפיך למפעל.

מהם הפתרונות האפשריים להרחקת יונים ממפעלים?

צריך להבין שפתרונות להרחקת יונים שיעילים בבתים, בגגות ובמרפסות למשל, לא תמיד רלוונטים למפעלים גדולים. לדוגמה, טכנית ניתן להניח רשתות על גג של מפעל גדול וחברתנו מתמחה בהתקנת רשתות רחבות על גגות מפעלים ובמוסכים, אך יש מפעלים שהעלויות של ההתקנה הגדולה אף על פי שהיא הפתרון האולטימטיבי גדולות מידי.

כמו כן,  ברפתות שהן בעלות שטיחים פתוחים גדולים לא ניתן לעטוף ברשת.

לעיתים בסופרים ובמפעלי מזון גדולים, היונים נכנסות דרך הדלת ולא תמיד מתאפשר להוציא אותן.

במקרים כאלו, הדרך להתמודד עם פלישת היונים לשטח היא בעזרת ירי ביונים.

איך מתבצע ירי סלקטיבי ביונים?

כאשר חייבים למנוע מהיונים כניסה ולא מצליחים להרחיק את היונים, אין ברירה אלא לפגוע בהם. חשוב לדעת שירי סלקטיבי ביונים פוגע רק  במטרה עצמה ולא באחרים או בתשתיות שונות. הירי מתבצע ברובה אוויר ובקליעים רכים, והוא חייב להיעשות לא באזור מגורים.

הירי נעשה כברירה אחרונה. את הירי ניתן לבצע רק ע”י מי שיש לו אישור והסמכה מקצועית לירי של משרד הפנים הניתן למדביר. (רשיונות מדביר ניתנים ע”י המשרד להגנת הסביבה)  ולפני כל ירי יש צורך באישורים מיוחדים.

לאחר הירי, להקות היונים מזהות את הסכנה עבורן ומתרחקות מהמקום.

לסיכום ניתן לומר שהפתרון האידיאלי הוא התקנת רשת חשוב להבין שרשת להרחקת יונים, היא

פתרון ידידותי להרחקת יונים. מצד אחד, הרשת עצמה אינה פוגעת ביונה או מכאיבה לה בשום דרך. מצד שני, הרשת מונעת מהיונים את הכניסה לאזור במבנה בו היא רוצה לקנן.

אך במקרים שאין אפשרות להתקנה אפשר להיעזר בפתרונות כמו ירי סלקטיבי.

למעבר למחירון, לחצו כאן

התקנת רשת מתחת לצנרת במוסך מורשה שברולט

התקנת רשת במד”א
צרו איתנו קשר

טוהר הדברת מזיקים והרחקת יונים עם 14 שנות ניסיון!
הזמינו את שירותי ההדברה / הרחקת יונים שלנו,
ואנו מבטיחים שתהפכו ללקוחות מרוצים.

השאירו פרטים עכשיו ונחזור אליכם בהקדם.

שירותים נוספים