למה בעצם להרחיק יונים?

להרחיק יונים? למה בעצם? איזה נזקים הן יכולות לגרום ואיך ניתן להתמודד איתן

תארו לעצמכם בתור אנשים חביבים שיושבים במרפסת או בגינת ביתכם, ולראשונה אתם מבחינים ביונים. יכול לעבור על סדר היום? אולי בתור התחלה כן. אבל דמיינו לרגע את הבלאגן שהשאירו אותם יונים כשתחזרו למרפסת? האם שתראו את הצואה חוגגת בחצר ביתכם עדיין תתנו לזה לעבור על סדר היום? לא כל כך שקט וטהור עכשיו, אה?

זה אולי נשמע קשה להאמין, אבל יונים הן למעשה מטרד לאוכלוסיות אנושיות. לא משנה עד כמה היונים יכולות להיות יפות, הם מהווים מטרד לחיי היום יום שלנו. אמצעי ההדברה שאנו משתמשים בהם כוללים לעיתים קרובות הליכי הרתעה של יונים בגלל הסיכון למחלות ונזק לרכוש שהיונים גורמות. כאשר אנו רוצים למצוא פתרונות להרחקת היונים מהבניין או הדירה. מלכודות הן חלק מהאפשרויות העומדות בפנינו כדי להבטיח את הרחקת היונים. 

ישנם המון כלים העומדים לרשותנו גם לשימוש בצורה עצמאית, וגם על ידי איש מקצוע המומחה בתחום הרחקת היונים. ישנם מגוון פתרונות וביניהם דוקרנים נגד יונים שרובנו מכירים, דחלילים דמויי ציפורי טרף, רשתות נגד יונים וכן גם מערכות חשמליות. במאמר זה נדבר אודות התנהגות היונה וכן על מגוון דרכים שיעזרו להרחיק יונים. 

להרחיק יונים צריך להכיר את המזיק

סוג היונים הגורמים באופן קבוע לבעיות אצל בעלי הבית והעסקים מכונים – יוני בר. יונים מאופיינות בדרך כלל בחיים בקבוצות גדולות כך שניתן להבחין ביונים אשר מתכנסות על גגות, על מרפסת ביתכם ועל דפנות הבניינים. וכן גם אם חלקכם מתאמצים לא להאכיל יונים לעולם על מנת לעזור להיפטר מהן. רוב האנשים בדרך כלל כן מאכילים יונים, וכן גם משאירים את מכסי פחי הפסולת פתוחים. בדומה לאופן שבו ג’וקים ופשפשים תלויים בבני אדם לצורך מזון ומקלט. ניתן לומר כי יונים חולקות את אותה התכונה. למה בעצם להרחיק יונים?

היונים אוכלות דגנים לצורך הישרדות. ולכן היונים חיות בעיקר באזורים חקלאיים, מפעלים לעיבוד מזון כמו בנמל חיפה, פארקים, אזורי בילוי גדולים ומסעדות הממוקמות בערים. זה אולי לא נשמע מדאיג, אבל יונים מפילות באופן קבוע פסולת על מדרכות, חצרות ובניינים. מה שעלול לפגוע במראה החיצוני של המבנים לאורך זמן. 

בנוסף, אנשים יכולים להחליק וליפול כאשר הם עוברים דרך פסולת יונים. ובפרט יונת הבר יכולה לשאת מגוון רחב של מחלות. עם זאת, צריך לשקול כיצד להרחיק את היונים וזוהי שאלה תקפה שיש לשאול. 

כיצד להיפטר מיונים מבלי לפגוע בהן? זה לא מוסרי ולא חוקי להרוג יונים או כל מיני ציפורי בר אחרות.  המשמעות היא שניתן להדוף ולהרחיק את הציפורים בלבד. וללא ספק, הדרך הטובה ביותר להרחיק יונים היא להשתמש בעוף דורס, כמו בז. ישנם מגוון רחב מוצרים שבהם אפשר להשתמש כדי להרתיע יונים (עוד על אלה בהמשך), אך השימוש בעופות דורסים הוא נהדר מכיוון ש-שיטה היא טבעית. היונים מקבלות את המסר שהשטח נכבש על ידי טורף, ויעזבו את המקום. שימוש באיום טבעי כזה הוא הדרך ההומנית והיעילה ביותר להרחיק יונים לטווח הארוך. 

בואו נחקור כמה שיטות להרחקת יונים

דוקרנים נגד יונים הם סט של דוקרנים הניתנים לחיבור קל ופשוט על גבי משטח כדי למנוע מהיונים לנחות או לקנן באזורים שרוצים לשמור עליהם ללא ציפורים.  הדוקרנים לא בהכרח יפגעו בציפורים, וזה טוב על מנת שלא לפגוע בהן. עם זאת, הדוקרנים ירתיעו את היונים מלהקים קן בכל מקום בו מניחים את הדוקרנים. 

רשת נגד יונים היא אמנם לא הכי יפה אך יעילה מאוד להרחיק יונים ממקומות מסוימים. היא נפוצה בעיקר בנייני מגורים ועסקים גדולים. רשת זו יוצרת מחסום רשת אשר מונע מציפורים לקנן באזור. 

מלכודת דביקה או מלכודת דבק היא חומר דביק במיוחד אשר גורם לרגלי ציפור להיתקע על פני השטח. מה דבר שגורם לציפור להיאבק להשתחרר. היונה לא תרצה לעבור את החוויה של הצורך להשתחרר מה כימיקל הדביק בפעם השנייה ולכן, תמנע מנחיתה על מבנים המכילים את מלכודת הדבק.

עפיפוני דמה ודחלילים יכולים להיפטר מאוכלוסיות היונים על ידי שימוש בציפור דמה שמתנדנדת ברוח כדי להרתיע את היונים מנחיתה באזור. שיטה זו יכולה להיות יעילה, אך היא עשויה שלא לעבוד מכיוון שלעתים היונים מתעלמות מזה, מה שהופך שיטה זו לבעייתית להיפטר מיונים.

לייזרים המשמשים כנגד אוכלוסיות יונים יכולים להיות יעילים עקב האור החודר שמסנוור את היונים ברגע שהם עפים לאזור קינון חדש. שיטה זו יכולה להיות יעילה בהתחלה, עם זאת, היונים עלולות להתרגל ללייזרים לאורך זמן. 

מה יונים שונאות?

יונים שונאות מראה או נוכחות של ציפורים שתלטניות אחרות, כמו עופות דורסים. זה מה שהופך את הבז להרתעה מוצלחת כל כך להרחיק יונים. בנוסף, לא הרבה יודעים זאת אך יונים לא אוהבות ריחות חזקים, כמו קינמון או פלפל חריף. אם ניתן  להגיע בבטחה לאזורים שבהם מושבת היונים שוכנת ומקננת, אפשר לרסס ולמרוח חומרים אלה כדי לעזור להרחיק את היונים מהמבנה. אך לא לארוך זמן. 

כיצד אוכל להיפטר מיונים בגג שלי?

מושבות יונים מחפשות מקומות להסתתר ולקנן ואין אזור טוב יותר מאשר הגג שלנו. כשרוצים להבין איך להרחיק יונים מהגג שלי, השיטה הטובה ביותר היא להבין את השיטות שירחיקו את היונים. השיטות הטובות שיש לקחת בחשבון לשימוש בגג הוא רשת נגד יונים או דוקרנים. שתי השיטות הללו זקוקות לא מעט לתחזוקה מצדכם. ויכולות לעבוד מסביב לשעון כדי להרחיק את היונים מהגג. אם אתם שואלים את עצמכם כיצד להפחיד מושבות יונים מהגג, עפיפוני דמה דורשים פחות תחזוקה, אך עליכם לוודא שהיונים לא התרגלו למראה עפיפון הדמה. 

איך להיפטר מיונים כאשר ציפורים אלה הן מעין אייקון של שלום וטהרה?

תארו לכם ג’נטלמן זקן חביב יושב על ספסל בפארק עירוני, זורק פירורים לעדר יונים. היונים מנקרות באדמה ומחפשות פינוקים. עכשיו תחשבו על הפסלים באותו “כל פארק”, על הספסלים, על העצים, ודמיינו את הבלאגן שהשאירו אותם יונים. לא כל כך שקט וטהור עכשיו, אה? למעשה, הם די מגעילים. גם המכונית שלך מסכימה איתנו.

האם יונים הן בעיית מזיקים אמיתית?

לאנשים יש סיבה טובה מאוד להרחיק יונים. בעוד שיש אנשים שערערו על המוסר של כל זה, יונים הם מזיקים לכל דבר. הנה הסיבה:

 • רעש בלתי פוסק המפריע למהלך החיים.
 • ניתן למצוא אותם עמוק בתוך הערים והמון אזורים חקלאיים.
 • היונים מתרבים מהר. 
 • יונים הן עופות מלוכלכים למדי. הם נושאים שלל מחלות וטפילים (אם כי הם לא, כמו שחשבו פעם, נושאי נגיף הנילוס המערבי).
 • היונים אכן נושאות את האיום של מחלות וזה אמור להדאיג, במיוחד באזורי מגורים בהם ילדים משחקים.
 • כידוע לכולנו, הם משאירים קילוגרמים של גללים מדי שנה.

הדרך החוקית להיפטר מיונים מציקות 

אז מה אפשר לעשות עם העופות המציקים האלה? איך להרחיק את היונים כדי לשמור על הבית, המרפסת, המכונית וכמעט כל דבר שהם יכולים להרוס? ישנן דרכים רבות להקטין את תופעת היונים, או, לפחות, להרתיע אותן ולגרום להן לעבור למקום מחייה אחר. מרבית בעלי הדירות מעדיפים גישה הומנית יותר להרחקת יונים מהסביבה הקרובה אליהם. ישנן מספר שיטות מוצלחות אשר יסיימו את המשימה.

למה להרחיק יונים?
 • צואת יונים מגעילה, בלשון המעטה.
 • הצואה שלהם יכולה למשוך שרצים, כגון עכברים , חולדות וזבובים.
 • מכיוון שהצואה חומצית מאוד, קקי היונים יכתים ואולי יאכל את המשטח עליו נפל.
 • צואת היונים גורמת נזק משמעותי לגגות, במיוחד במבנים מבוססי זפת. ידוע כי הוא מקצר את חיי הגג לחצי במקרים מסוימים.
 • החומציות של גללי יונים יכולה לאכול את צבע מכוניתך ולגרום נזק משמעותי ויקר לרכב שלך.
 • בנוסף לאיום על הבית והרכב שלנו מהגללים, ידוע שקני היונים בסוף העונה סותמים מרזבים בגגות.
 • הם עלולים לפגוע בדירה או במקום עסק על ידי יצירת נזק מכוער באמצעות גללים וניקור סביב אדני החלונות.

כיצד להיפטר מיונים מהעסק שלך

שום דבר לא מחמיר יותר עבור בעלי העסקים והן עבור קהל לקוחותיהם מאשר הצורך לנווט סביב יונים מציקות. הבלאגן והלכלוך שהם עושים עלול להיות מעצבן, בלשון המעטה. אם הלקוחות שלך צריכים לדאוג למצב החנות או אולם התצוגה שלך, הם עשויים לחשוב פעמיים לפני שהם עושים איתך עסקים.

כיצד להגן על היונה בחנות או במחסן שלך

 • שקול להתקין דוקרנים סביב כל מדפים ליד הגג שלך. 
 • במיוחד במחסנים, וודאו שהחלונות לא מאפשרים כניסה של יונים. תקרת המחסן מספקת את הגובה המושלם לקן.
 • מכשיר קולי מספק דרך אידיאלית למנוע כניסה של מזיקים עם הפרעה מינימלית ביותר לעסק שלך. מכשירים קוליים מסחריים מתוכננים תוך התחשבות במחסנים. מומחים להדברה מסחרית הם המקור הטוב ביותר להשיג פרטים אלו.
אין פתרון מוחלט להרחקת יונים

בגלל שאנו רוצים להימנע מפגיעה ביונים או השמדתן, אין דרך בטוחה להיפטר מהן. זכורו, ציפורים אלה ככל הנראה התגוררו אי שם בקרבת מקום במשך שנים רבות. 

הפתרון הטוב ביותר הוא להשתמש בשיטות במאמר כדי להרתיע יונים מלהתקרב לביתך או לבית העסק שלך.  להרחיק יונים היא הדרך הבטוחה היחידה שלך למנוע את הנזק שהם גורמים לך ולרכוש.

מנקה את הבלגן של היונים

אם היונים גרמו לזבל במרפסת או בגג, אתה לא יכול פשוט לנקות את הבלאגן. בגלל החיידקים והפטריות הטמונים בהפרשת יונים, יהיה עליכם להסיר את צואתם ואת הקנים שלהם בשיטה מתאימה.

 • ראשית, יש ללבוש מסכה וכפפות, ואז להסיר את הפסולת הראשונית ולהשליך את הקנים. (זה לא משהו שהילד צריך לקחת לבית הספר כדי “להראות ולספר”!).
 • לאחר מכן טאטא מעל כל משטח בו יש פסולת יונים.
 • השתמש במנקה אנטי בקטריאלי חזק, או  באקונומיקה (בזהירות רבה) כדי לקרצף את האזור.
 • אם אפשר, השתמשו בצינור להסרת המנקה.

נקודות למחשבה

לבסוף, זכרו שיש למעלה מ-300 בני משפחה שונים של היונים. מיוני מדבר, יונת הסלע ויונת הבית, לגרסת העיר הנפוצה יותר, יונת הסלע, ציפורים אלה התגוררו את האזור סביב ביתכם במשך מאות שנים. האינסטינקטים והזיכרונות הארוכים שלהם גורמים להם לחזור לביתם שוב ושוב. שינוי הדפוס שלהם לא יקרה בן לילה, אך הסבלנות שלכם תשתלם בסופו של דבר.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *